Centre for WA History

List of entries and authors

Further information

Download print version of the index:

Use our A-Z listing to find articles and their authors.

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W Y Z Appendices

A

  • Aboriginal administration
    Neville Green
  • Aboriginal art, Indigenous perspectives
    Tjalaminu Mia
  • Aboriginal art, pre-contact
    Caroline Bird
  • Aboriginal child labour
    Anna Haebich
  • Aboriginal culture and society
    Jill Milroy
  • Aboriginal education
    Neville Green and Gail Barrow
  • Aboriginal farmers
    Craig Muller
  • Aboriginal firing
    Sylvia J Hallam
  • Aboriginal health
    M. Joan Winch
  • Aboriginal labour
    Aileen Marwung Walsh
  • Aboriginal land and people, south-west
    Sylvia J Hallam
  • Aboriginal Land Councils
    Rita Farrell
  • Aboriginal languages
    Alan Dench
  • Aboriginal Legal Service
    Fiona Skyring
  • Aboriginal legislation
    Tamara Hunter
  • Aboriginal music
    Bruce Devenish
  • Aboriginal oral history
    Sally Morgan
  • Aboriginal population, contact
    Sylvia J Hallam
  • Aboriginal prisoners
    Blaze Kwaymullina and Alexander Hay
  • Aboriginal protectors
    Rosemary van den Berg
  • Aboriginal resistance, south-west
    Rosemary van den Berg
  • Aboriginal servicemen and servicewomen
    Glen Stasiuk
  • Aboriginal theatre
    Sam Cook
  • Aboriginal trackers
    Chris Owen
  • Aboriginal women
    Tamara Hunter
  • Aboriginal writing
    Veronica Brady
  • Abortion
    Jasmina Brankovich
  • Acclimatisation
    Natalie Lloyd
  • Acting
    David Hough
  • Adolescence
    Kellie Abbott
  • Advertising
    K. P. Smith and Michele Elliott
  • Aged care
    Trisha Malone
  • Agents-General
    Hal G. P. Colebatch
  • Agriculture
    David Lindsay and Alan Robson
  • Air Force
    Norman Ashworth
  • Albany
    Les Johnson
  • Alternative medicine
    Nicole Crawford
  • Alumina
    John McIlwraith
  • Ambulance services
    Edith Khangure
  • America's Cup
    Jim Macbeth and John Selwood
  • Anglican church
    John Tonkin
  • Animal welfare
    Suzanne Robson and Natalie Lloyd
  • Annexation, acts of
    Ruth Marchant James
  • Anthropology
    Sylvia J Hallam
  • Anti-nuclear movement
    David Worth
  • Anti-smoking campaign
    Sue Graham-Taylor
  • Anzac Cottage
    Valerie Everett
  • Anzac Day
    Neville Green
  • Aquaculture
    Joseph Christensen
  • Archaeology
    Sandra Bowdler
  • Architectural profession
    Duncan Richards
  • Architecture
    Kate Hislop
  • Armistice Day
    Bobbie Oliver
  • Army
    Bill Edgar
  • Art collections
    John Barrett-Lennard
  • Art, colonial
    Janda Gooding
  • Art, contemporary
    Ted Snell
  • Art criticism
    Neville Weston
  • Art Deco
    Vyonne Geneve
  • Art education
    Ted Snell
  • Art exhibitions
    Christine Sharkey
  • Art galleries
    Ted Snell
  • Art Gallery of WA
    Janda Gooding
  • Art, modern
    David Bromfield
  • Art patronage
    Lorna Kaino
  • Art prizes and awards
    Christine Sharkey
  • Arts policy
    Barry Strickland
  • Asbestos mining
    Lenore Layman
  • Asia, relations with
    Narrelle Morris
  • Asian immigrants, nineteenth century
    Anne Atkinson
  • Asian immigrants, twentieth century
    Anne Atkinson
  • Association of Independent Schools
    Audrey Jackson
  • Asthma
    Alan James
  • Astronautics
    Jos Heyman
  • Athletics
    David Marsh
  • Augusta
    Robin Chinnery
  • Australia First Movement
    Peter Gifford
  • Australian Broadcasting Corporation
    Les Johnson
  • Australian Democrats
    Helen Hodgson
  • Australian Labor Party
    Bobbie Oliver
  • Australian Rules
    Anthony Lunt
  • Aviation
    Ted Fletcher
  • Avon Descent
    Dave Hunt
  • Avon Valley
    Robyn Taylor
Back to top

B

  • Baby farming
    Jennifer Worrall
  • Baha'i
    Paul Laffey
  • Band music
    Jean Farrant and John A Meyer
  • Banking
    Ken Spillman
  • Baptist church
    Richard K. Moore
  • Barracks Arch
    Keryn Clark
  • Base metals
    Garrick Moore
  • Basketball
    Fred Logue
  • Battye Library
    Ronda Jamieson
  • Beaches
    Ed Jaggard
  • Beauty competitions
    Keryn Clark and Jenny Gregory
  • Bellringing
    Ron Chapman
  • Bible Society
    Ian Duckham
  • Bibliographies
    Steve Howell
  • Bindoon, heritage
    Kristy Bizzaca
  • Birth
    Carol Thorogood
  • Blackbirding
    Blaze Kwaymullina
  • Blessing of the Fleet
    Joseph Christensen
  • Blue Funnel Line
    Juliet Ludbrook
  • Boat and ship building
    Bill Leonard and Sally R. May
  • Boer War
    Robert Mitchell
  • Book groups
    Patricia Valentine
  • Book publishing
    Bruce Bennett
  • Border, Western Australian
    Ean McDonald
  • Botany
    Alex S. George
  • Boxing
    David Marsh
  • Brewing and breweries
    Suzanne Welborn
  • Bridges
    Richard Hartley
  • British maritime exploration
    Marsden Hordern and Michael McCarthy
  • Broome
    Cathie Clement
  • Buddhism
    Laksiri Jayasuriya
  • Building construction
    Ian Molyneux and Ian Hocking
  • Buildings, commercial
    Kristy Bizzaca
  • Buildings, public
    Duncan Richards
  • Built heritage
    Robyn Taylor
  • Bunbury
    Anthony J. Barker
  • Bungarun
    Mary Anne Jebb
  • Buses
    Jane Leong and Bianca Piestrzeniewicz
  • Bush Nursing Society
    Jocelyn Maddock
  • Bushfires
    Roger Underwood
  • Bushrangers
    Mark Greenwood
  • Busselton
    Fiona Bush
Back to top

C

  • Cadets, air
    Ian Lindsay
  • Cadets, army
    A. W. Courtney
  • Cadets, naval
    Keryn Clark
  • Camden Harbour
    Ian Crawford
  • Camels
    Brian Willis
  • Cancer
    Michael Millward and Sue Graham-Taylor
  • Capital punishment
    Simon Kennedy
  • Cardiology
    Peter L. Thompson
  • Carnarvon Tracking Station
    Alison Gregg and Paul Dench
  • Carrolup child artists
    John E. Stanton
  • Cartography
    Brian Goodchild and David Whiteford
  • Catholic church
    Kevin Long
  • Catholic lay societies
    Geraldine Byrne
  • Caves
    Elery Hamilton-Smith and Norman Poulter
  • Caves, tourism
    Lynn Fisher
  • Cemeteries
    Felicity Morel-EdnieBrown
  • Censorship
    Barry Rowland
  • Census
    Ian H. vanden Driesen
  • Chamber of Minerals and Energy
    Ken Spillman
  • Chemistry
    Andy A. R. H. Cole
  • Child care
    Jill Cameron
  • Child development
    Suellen Murray
  • Child health
    Desmond Gurry
  • Child migration
    Penelope Hetherington
  • Children
    Penelope Hetherington
  • Children's literature
    Alison Gregg
  • Children’s theatre
    Joan Pope
  • Chinese New Year
    Kaylene Poon
  • Choirs
    Jean Farrant and John A. Meyer
  • Christadelphians
    Anthony M. Haustorfer
  • Christian Science
    Paul Laffey
  • Church of Jesus Christ of the Latter Day Saints
    Keryn Clark
  • Church–state relations
    Rowan Strong
  • Churches
    David Dolan
  • Churches of Christ
    Paul Laffey and Jenny Gregory
  • Cinderella state
    Brian de Garis
  • Cinema
    Vyonne Geneve
  • Circus
    Reginald Bolton and Mark St Leon
  • Citizens Advice Bureau
    Jane Leong
  • Citizenship
    Janice Dudley
  • Citizenship, Aboriginal
    Jill Milroy
  • City to Surf fun run
    Keryn Clark
  • Class
    Charlie Fox
  • Coal
    Garrick Moore
  • Coasts
    Vic Semeniuk and Christine Semeniuk
  • Collections, algae
    Roberta Townsend
  • Collections, fauna
    Barbara York Main
  • Collections, plant
    Alex S. George
  • Colonial health
    R. A. Joske
  • Colonial Volunteers
    Shane Carpenter
  • Colonial writing
    Cynthia vanden Driesen
  • Commonwealth, relations with
    Alan Fenna
  • Communications
    Brian Shoesmith and Leigh Edmonds
  • Communist Party
    Stuart Macintyre
  • Communities, intentional (alternative)
    William J. Metcalf
  • Competition policy
    Malcolm Tull and Leigh Edmonds
  • Computing
    T. Alex Reid
  • Conciliation and arbitration
    Sally Cawley
  • Congregational church
    John H. Smith
Back to top

D

  • Daily News
    Ron Davidson
  • Dairying
    David Lindsay and Graeme B. Martin
  • Dams and reservoirs
    Ian Elliot and Richard G. Hartley
  • Dance, performance
    Lynn Fisher
  • Darlot-Laverton conflict
    Craig Muller
  • Dawesville Cut
    Kylie Carman-Brown
  • Daylight saving
    Jenny Gregory
  • Death
    Leonie B. Liveris
  • Deaths in custody
    Brett Farmer
  • Democratic Labor Party
    Bobbie Oliver
  • Dentistry
    R. F. Stockwell and John R. Owen
  • Depression
    Graeme Donald Snooks
  • Deputation ,1928
    Narelle Thorne
  • Derby
    Cathie Clement
  • Design and designers
    Dorothy Erickson
  • Diamonds
    Garrick Moore
  • Diet
    Michal Bosworth
  • Disability, intellectual
    Ross Gregory and Norman Megahey
  • Disability movement
    Luke Garswood and Kaye Regan
  • Distance education
    W. Ian Melville
  • Domestic work
    Charlie Fox
  • Dominion League
    David Black
  • Dragon Boat Festival
    Kaylene Poon
  • Drama festivals
    David Hough
  • Dreaming of the Seven Sisters
    Munya Andrews
  • Drinking
    Joseph Christensen
  • Drug use
    Anna Kesson and Paul Laffey
  • Dutch
    Nonja Peters
  • Dutch maritime exploration
    Phillip E. Playford
Back to top

E

  • Eastern Goldfields
    Martyn Webb
  • Eastern Goldfields Reform League
    Anne Partlon
  • Eastern-central Europeans
    Val Colic-Peisker
  • Eating places
    David Hough
  • Economy
    Malcolm Tull
  • Ecotourism
    Pat Barblett
  • Ecumenism
    John Neal
  • Edith Cowan University
    Geraldine Byrne
  • Education, Catholic
    Ruth Marchant James
  • Education, early childhood
    Rosemary Kerr
  • Education, government secondary
    David Mossenson and Kenneth Evans
  • Education, independent schools
    Peter Boyce
  • Education, primary
    Cal Durrant
  • Electoral system
    Harry C. J. Phillips
  • Electricity
    Leigh Edmonds
  • Empire and Commonwealth Games
    David Marsh
  • Empire, relations with
    Norman Etherington
  • Energy, renewable
    Andrea Gaynor
  • Energy, sources and uses
    Leigh Edmonds
  • Engineering profession
    Richard G. Hartley
  • English immigrants
    Reginald Appleyard
  • Entrepreneurs
    John McIlwraith
  • Entrepreneurs, immigrant
    Nonja Peters
  • Entrepreneurs, theatrical
    David Hough
  • Environment
    Stephen D. Hopper
  • Equal Opportunity legislation
    Yvonne Henderson
  • Equestrian sports
    Marion Hercock
  • Erosion
    Alisa Krasnostein
  • Esperance
    Kristy Bizzaca
  • Essays
    Graham Tulloch
  • Eucla
    Irene Sauman
  • Eugenics
    Charlie Fox
  • Euthanasia
    Dorothy Parker
  • Exmouth
    Wendy Birman
  • Exotic fauna
    Ian Abbott
  • Exotic plants and weeds
    Greg Keighery
  • Exploration, Aboriginal roles
    Marion Hercock
  • Exploration journals and diaries
    Marion Hercock
  • Exploration, land
    Reginald Appleyard
Back to top

F

  • Federal politicians
    David Black
  • Feeding depots
    Neville Green
  • Female suffrage
    Judy Skene
  • Feminist movements
    Dianne Davidson
  • Fenians
    Bob Reece
  • Feral animals
    Ian Abbott
  • Ferries
    Keith O. Murray
  • Festival of Perth
    Barry Strickland
  • Fiction
    Richard Rossiter
  • Film
    Jennifer Dudley and Gerard Foley
  • Fire brigade
    John Harper-Nelson
  • Fire stations
    Robin Chinnery
  • Fairbridge Farm
    David Dolan
  • Fashion industry
    Anna Kesson
  • Federal movement
    Lyall Hunt
  • First World War
    Suzanne Welborn
  • Fishing, commercial
    Sally R. May
  • Fishing, recreational
    Joseph Christensen
  • Fitzroy Crossing
    Cathie Clement
  • Flats and apartments
    Robyn Taylor
  • Flour mills
    Richard G. Hartley
  • Folklore
    Graham Seal
  • Food labels
    Anna Kesson
  • Food processing
    Lenore Layman
  • Food production, suburban
    Andrea Gaynor
  • Forestry
    Roger Underwood
  • Foundation and early settlement
    Reginald Appleyard
  • Foundation Day
    Virginia Rowland
  • Freemasonry
    Anna Kesson and Jenny Gregory
  • Fremantle
    Bob Reece
  • Fremantle Doctor
    Joseph Christensen
  • Fremantle Hospital
    Chris Jeffery and Phyl Brown
  • Fremantle Prison
    Sandra Murray
  • French maritime exploration
    Noelene E. Bloomfield
  • Fringe dwellers
    Joseph Christensen
  • Frontier violence, Kimberley
    Howard Pedersen
Back to top

G

  • Gambling
    Charlie Fox
  • Garden Island
    Marion Hercock
  • Gardens, domestic
    John Viska
  • Gascoyne
    Wendy Birman
  • Gay and lesbian law reform
    Reece Plunkett
  • Gender
    Reece Plunkett
  • Genealogical Society
    Kylie J. Veale
  • Geological history
    John Glover and David Ian Groves
  • Geology
    Phillip E. Playford
  • Geraldton
    Adam Wolfe and Michael O'Connor
  • Germans
    Alexandra Ludewig
  • Ghosts
    Joseph Christensen
  • Girls Friendly Society
    Anna Kesson
  • Gold
    Ken Spillman
  • Goldfields theatre
    Bill Dunstone
  • Goldfields water supply
    Anne Brake
  • Golf
    David Marsh
  • Good Neighbour Council
    Kristy Bizzaca
  • Goonininup
    Mingli Wanjurri Nnungala
  • Governors
    Peter Boyce
  • Graffiti
    Felena Alach and Jamie "Stormie" Mills
  • Great Southern
    Kristy Bizzaca
  • Great White Fleet
    Robert Mitchell
  • Greek Orthodox church
    John N. Yiannakis
  • Greeks
    John N. Yiannakis
  • Greenough
    Simon Stevens
  • Greens Party
    Dee Margetts
  • Greyhound racing
    Jane Leong
  • Gribble affair
    Neville Green
  • Group settlement
    Valerie Everett
  • Guano
    Michael McCarthy
  • Guides Western Australia
    Margaret J Luckett
  • Guildford
    Barbara Dundas
  • Gulf Wars
    Charlie Fox
  • Gymnastics
    Gratton Wilson and Anna Kesson
Back to top

H

  • Hall of Champions
    Wally Foreman
  • Halls Creek
    Cathie Clement
  • Harvey
    Fiona Bush
  • Health Consumers Council
    Michele Kosky
  • Health insurance
    Sue Graham-Taylor
  • Heritage
    Joanna Sassoon
  • High School Country Week
    Charlie Fox
  • Hills water supply
    H. E. Hunt
  • Hinduism
    Atul Garg
  • Historical imaginings
    Reginald Appleyard
  • Historical records
    Tom Reynolds
  • Historiography, Western Australia
    Jenny Gregory
  • History teaching
    William Allen
  • HIV-AIDS
    Paul Sendziuk
  • HMAS Sydney
    Wesley Olson
  • HMS Challenger
    Ruth Marchant James
  • HMS Parmelia
    Ruth Marchant James
  • HMS Success
    Ruth Marchant James
  • HMS Sulphur
    Ruth Marchant James
  • Hockey
    David Marsh
  • Holland Track
    Catherine Kelly
  • Homelessness
    Joseph Christensen
  • Homosexuality
    Jo Darbyshire
  • Horseracing
    Barry J. Green and Charlie Fox
  • Horses, transport
    Joseph Christensen
  • Horticulture
    Terry Hill
  • Hot Pool
    Ron Davidson
  • Hotel industry
    Caroline de Mori
  • Housing
    Ian Kelly
  • Humanism
    Laadan Fletcher
  • Hunting
    Marion Hercock
  • Hutt River Province
    Jane Leong
Back to top

I

  • Imprisonment
    Alexander Hay
  • Incest
    Jill Bavin-Mizzi
  • Independent
    Jack Beverley
  • Indian Ocean region
    Samina Yasmeen
  • Indian Ocean Territories
    Jan Gothard
  • Industrial relations
    David Plowman
  • Industrial Workers of the World (IWW)
    Bobbie Oliver
  • Infant mortality
    Susannah Thompson
  • Infanticide
    Suellen Murray
  • Influenza epidemic
    Sue Graham-Taylor
  • Infrastructure and public works
    Leigh Edmonds
  • Insurance
    Kristy Bizzaca
  • International exhibitions
    Dorothy Erickson
  • International Women's Day
  • Office for Women's Policy
  • Internment
    Michal Bosworth
  • Irish
    Jean Chetkovich
  • Iron ore
    John McIlwraith
  • Irrigation
    D. M. Vodanovic
  • Islands
    Marion Hercock
  • Isolation
    Charlie Fox
  • Italians
    Loretta Baldassar
Back to top

J

  • Japan, relations with
    Sandra Wilson
  • Jarrah dieback
    F. J. Bradshaw
  • Jehovah's Witnesses
    Mike Pattison
  • Jetties
    Richard G. Hartley
  • Jewish settlement, Kimberley
    Cathie Clement
  • Jews
    David Mossenson
  • Journalism
    David Marsh, Jenny Gregory and Frank Dunn
  • Journals and magazines
    Bruce Bennett and Jenny Gregory
  • Judaism
    David Mossenson
  • Jury service
    Ivan Vodanovich
Back to top

K

  • Kimberley Land Council
    Fiona Skyring
  • King Edward Memorial Hospital
    Robin Chinnery
  • Kings Park and Botanic Garden
    Dorothy Erickson
  • Korean War
    Keith Howard
  • Kununurra
    Cathie Clement
  • Kurirr Kurirr ceremony
    Will Christensen
  • Kwinana
    Lenore Layman
Back to top

L

  • Labour culture
    Janis Bailey
  • Lacrosse
    Doug George
  • Land clearing
    Keith Bradby
  • Land settlement schemes
    Dale Sanders
  • Landcare
    Monica Durcan
  • Languages of migration and settlement
    John J. Kinder
  • Laves linguistic collection
    John Henderson
  • Law
    Geraldine Byrne
  • Lawn bowls
    Neville S. Faulkner
  • Learning centres
    Jean Chetkovich
  • Legal aid
    Colin James
  • Legal profession
    Suzanne Welborn
  • Liberal Party
    Jeremy Buxton
  • Libraries
    Alison Gregg
  • Life-writing
    Terri-ann White
  • Lighthouses
    Philip Griffiths
  • Literacy
    Noelene Reeves
  • Literary awards and prizes
    Glen Phillips and Trish Kotai-Ewers
  • Literary criticism
    Dennis Haskell
  • Livestock
    Christopher Fyfe
  • Local government
    Christopher Berry
  • Log-chopping
    W. S. Cooper
  • Lotteries
    Michelle McKeough
  • Lutheran church
    Julie Manville
Back to top

M

  • Magabala Books
    Mary Corina Martin
  • Malayan Campaign
    Neville Green
  • Mandurah
    Chantal Gurney-Pringle
  • Manganese
    Garrick Moore
  • Manjimup
    Maxine Laurie
  • Manufacturing
    Richard G. Hartley
  • Margaret River
    Robin Chinnery
  • Marginal areas
    Jocelyn Maddock
  • Marine environment
    Arthur McComb and Di Walker
  • Marine zoology
    Loisette Marsh
  • Marriage and divorce
    Penelope Hetherington
  • Massacre paintings
    Will Christensen
  • Massacre, Flying Foam
    Trevor Solomon
  • Massacre, Forrest River
    Neville Green
  • Massacre, Pinjarra
    Len Collard
  • Massacres
    Neville Green
  • Master and Servants Act
    Ian H. vanden Driesen
  • Mechanics' institutes
    Jan Partridge
  • Medical practice [formerly, medicine]
    R. A. Joske
  • Men's movement
    Michael Flood
  • Mental health
    Paul Laffey
  • Merchant shipping
    Tony Fletcher
  • Meteorology
    Ray Acaster
  • Methodist church
    Richard B. Roy
  • Mid West
    Maxine Laurie
  • Middle Eastern immigrants
    Nahid Kabir
  • Midland
    Barbara Dundas
  • Migrant education
    Carmela Briguglio
  • Migrant ethnic associations
    Jean Chetkovich
  • Migrant reception
    Kristy Bizzaca
  • Migration
    Reginald Appleyard
  • Mile pegs
    Mike Wallworkand Roger Underwood
  • Military bands
    Shane Carpenter
  • Military camps
    Shane Carpenter
  • Mineral sands
    Leigh Edmonds
  • Mining and mineral resources
    Ken Spillman
  • Mining, camps and accommodation
    Richard G. Hartley
  • Mining technology and mineral processing
    Richard G. Hartley
  • Mining towns, heritage
    Jacqui Sherriff
  • Mirror
    Ron Davidson
  • Mission schools
    Neville Green
  • Missions
    Neville Green
  • Moola Bulla native settlement
    Narelle Thorne
  • Moore River mission
    Narelle Thorne
  • Moral Re-Armament
    Gordon Ashman
  • Motor racing
    John J. Coe
  • Motor vehicles
    A. John Parker and Leigh Edmonds
  • Mount Hospital
    Phyl Brown
  • Multicultural writing
    Antonio Casella
  • Multiculturalism
    Anne Atkinson
  • Murchison
    Karen Morrissey
  • Murders
    Ron Davidson
  • Murdoch University
    Geoffrey Bolton
  • Muresk Institute of Agriculture
    David Dolan
  • Music
    Jean Farrant and John A. Meyer
  • Music clubs and societies
    Jean Farrant and John A. Meyer
  • Music Council of Western Australia
    John A. Meyer
  • Music festivals
    John A. Meyer
  • Music, schools
    Jean Farrant
  • Music, tertiary education
    Margaret Seares
  • Musical theatre
    David Hough
  • Muslims
    Samina Yasmeen
  • My Place
    Delys Bird
  • Mycology
    Neale L. Bougher
Back to top

N

  • National Fitness Council
    Bob Welch
  • National parks
    Angas Hopkins
  • National Trust of Australia (WA)
    Andrea Witcomb
  • Native police
    Chris Owen
  • Native title
    Aileen Marwung Walsh and Hannah McGlade
  • Navy
    G. L. W. Vickridge
  • Netball
    Jan Ryan and Marita Somerford
  • New Age
    Nicole Crawford
  • New Norcia
    David Barry
  • New Norcia mission
    Charlie Fox
  • New Zealanders
    Raelene Wilding
  • Newspapers, colonial
    David Whiteford
  • Newspapers, country
    David Whiteford
  • Newspapers, Goldfields
    Peter McClelland
  • Newspapers, suburban
    Bret Christian
  • Ngala
    Beryl Grant
  • Nickel
    John McIlwraith
  • Night–life
    Joseph Christensen
  • Noonkanbah dispute
    Michael Gallagher
  • Nuclear testing
    Ray Acaster
  • Nursing
    Carol Piercey
  • Nyoongar land clearing
    Rachel Humphries and Tim McCabe
Back to top

O

  • Opera
    Annie Patrick
  • Opera, amateur
    Jean Farrant and John A. Meyer
  • Oral History Association
    Margaret Hamilton
  • Orchestras, amateur
    Jean Farrant and John A. Meyer
  • Ord River scheme
    Sue Graham-Taylor
  • Oriental Orthodox churches
    V. Rev. Fr Boutros Touma Issa and theodora issa
  • Ornithology
    R. E. Johnstone
  • Orphanages
    Penelope Hetherington
Back to top

P

  • Pacifism
    Bobbie Oliver
  • Paganism
    Nicole Crawford
  • Palaeontology
    Kenneth J. McNamara
  • Palliative care
    Bobbie Oliver
  • Parkhurst convicts
    Andrew Gill
  • Parks and gardens
    Oline Richards
  • Parliament
    John Cowdell
  • Parliament House
    David Black
  • Pastoralism
    Geoffrey Bolton
  • Peace movement
    David Worth
  • Pearling
    Brian Shepherd
  • Peel Estate scheme
    Ron Richards
  • Peel Region
    Ron Richards
  • Peel settlement scheme
    Ian Berryman
  • Pensioner guards
    Simon Stevens
  • Pentecostalism
    Richard B. Roy
  • Performing arts criticism
    David Hough
  • Perth
    Jenny Gregory
  • Perth Mint
    Alexandra Lucchesi
  • Perth Modern School
    David Black
  • Perth Native Institution
    Neville Green
  • Perth Observatory
    Peter V. Birch
  • Pests
    Andrea Gaynor
  • Pharmacy
    June Shenton Turner and Geoff Miller
  • Photography
    Joanna Sassoon
  • Physics
    John de Laeter
  • Physiotherapy
    Rosemary Coates
  • Pilbara
    William Walker
  • Pilbara strike
    Louis Warren
  • Pinjarra
    Chantal Gurney-Pringle
  • Plant adaptation
    Stephen Hopper
  • Plates, Hartog and Vlamingh
    Michael McCarthy
  • Playgroups
    Joan Pope
  • Poetry
    Dennis Haskell
  • Police and policing
    Peter Conole
  • Poliomyelitis epidemic
    John H. Smith
  • Polish immigrants
    Kerry Evans
  • Politics and government
    David Black
  • Pollution
    Sue Graham-Taylor
  • Polocrosse
    Jane Leong
  • Poor houses
    Penelope Hetherington
  • Popular music
    Brian Bursey and Jean Farrant
  • Population
    Ian H. vanden Driesen
  • Port Hedland
    Wendy Birman
  • Ports
    Malcolm Tull
  • Postage stamps
    Brian Pope
  • Postal services
    Brian Pope
  • Poverty
    Joseph Christensen
  • Power stations
    Leigh Edmonds
  • Presbyterian church
    Stuart McNair Bonnington
  • Princess Margaret Hospital
    Christobel Bennett
  • Prisoner art
    Sylvia Kleinert
  • Prisoners of war
    Shane Carpenter
  • Proclamation Day
    Mathew Trinca
  • Psychology
    Ross Gregory
  • Public art
    Robyn Taylor
  • Public examinations
    William Allen
  • Public health
    Sue Graham-Taylor
  • Public housing
    Shreemen Prabhakaran and Jenny Gregory
  • Public service
    Allan Peachment
  • Puppetry
    Mildred R. Clarke
Back to top

Q

  • Quakers
    Adrian Glamorgan
  • Quarantine
    Kristy Bizzaca
Back to top

R

  • Rabbit proof fence
    Judith Anketell
  • Race riots
    Michael Schaper
  • Radio
    Leigh Edmonds and Brian Shoesmith
  • Radio drama
    Gillian Berry
  • Railway workshops
    Bobbie Oliver
  • Railways
    Irene Sauman and Joseph Christensen
  • Rajneesh (Orange people)
    Harry Aveling and Keryn Clark
  • Real estate and land development
    Lindsay Peet
  • Red Cross
    Joseph Christensen
  • Reformatories
    Penelope Hetherington
  • Refugees
    Cheryl Lange
  • Religious orders, Anglican men
    Douglas Brown
  • Religious orders, Anglican women
    Noreen Riordan
  • Religious orders, Catholic men
    Placid Spearritt
  • Religious orders, Catholic women
    Geraldine Byrne
  • Repatriation hospitals
    Robin Chinnery
  • Repatriation, First World War
    Bobbie Oliver
  • Repatriation, Second World War
    Kerry Evans
  • Reservists
    Lindsay Peet
  • Retailing
    Kristy Bizzaca
  • Returned and Services League
    William E. Gaynor and Neville Green
  • Rivers
    Anne Brearley
  • Rivers: Avon, Swan, Canning
    Sue Graham-Taylor
  • Rivers of the Kimberley
    Kim Epton and Sue Graham-Taylor
  • Rivers of the Pilbara, Gascoyne and Murchison
    Anne Brearley
  • Rivers of the South West
    Anne Brearley
  • Rivers of the Western Plateau
    Peter Muirden
  • Roads
    Leigh Edmonds
  • Rock music
    Toby Burrows
  • Rottnest Island
    Pat Barblett
  • Rottnest Island Native Prison
    Len Collard
  • Rowing
    Berry H. Durston
  • Royal Agricultural Society
    W. S. Cooper
  • Royal Automobile Club
    Keryn Clark
  • Royal Commissions
    Harry C. J. Phillips
  • Royal Commissions and Inquiries, Indigenous
    Neville Green
  • Royal Flying Doctor Service
    Jane Leong
  • Royal Perth Hospital
    Phyl Brown
  • Royal Perth Rehabilitation Hospital
    Lauren Rogers
  • Royal tours
    Jenny Gregory
  • Royal Western Australian Historical Society
    Margaret Love
  • Rugby league
    David Marsh
  • Rugby union
    David Marsh
  • Russians
    Irena Demkin
Back to top

S

  • Salinity
    Quentin Beresford
  • Salt
    Garrick Moore
  • Salvation Army
    Helen J. Cox
  • Sandgropers
    Anna Kesson
  • School buildings
    Lucy Williams, Kristy Bizzaca and Jenny Gregeory
  • School of Mines
    David Dolan
  • Science fiction and fantasy
    Van Ikin
  • Scientific literature
    Alex S. George
  • Scientific societies
    Steve Errington
  • Scots
    Leigh S. L. Straw
  • Scouting
    Peter F Jones and Ian Jennings
  • Sealing
    Paul Weaver
  • Secession
    Greg Craven
  • Second World War
    Michael Sturma
  • Sectarianism
    Peter Bedford
  • Section 54B
    Jenny Gregory
  • Section 70
    Peter W. Johnston
  • Seismology
    Kevin McCue
  • Service clubs and organisations
    Joseph Christensen
  • Sesquicentenary
    Shreemen Prabhakaran
  • Seventh-day Adventists
    Milton Hook and Keryn Clark
  • Sex work (prostitution)
    Elaine McKewon
  • Sexual assault
    Jill Bavin-Mizzi
  • Shark Bay
    Joseph Christensen
  • Sharks
    Hugh Edwards
  • Shinju Matsuri
    Lesley J. Crowe-Delaney
  • Shipwreck survivors and castaways
    Martin Gibbs
  • Shipwrecks
    Graeme Henderson
  • Shooting, rifle and pistol
    David Marsh
  • Silver Chain
    Jean Chetkovich
  • Sir Charles Gairdner Hospital
    Sue Morey
  • Sister Kate's
    Tjalaminu Mia and Sally Morgan
  • Skull Creek Laverton incident
    Mathew Trinca
  • Soccer (Association football)
    Richard Kreider
  • Social change
    Brian de Garis
  • Social work
    Rae Lindsay
  • Softball
    Lynn Embrey
  • South West
    Anthony J. Barker
  • South-eastern Europeans
    Val Colic-Peisker
  • Southern Africans
    Jeremy Martens
  • Speech pathology
    Robin Branchi
  • Spiritualism
    Paul Laffey and Jenny Grtegory
  • Spirituality and religion
    Rowan Strong
  • Sport, Aboriginal people
    Anthony J. Barker
  • Sport, disabled people
    Richard Lockwood
  • Sport history
    Ed Jaggard
  • Sports system
    Ed Jaggard
  • Squash
    Don Watts, Dean Williams and Ken Watson
  • St John of God hospitals
    Phyl Brown
  • State barrier (emu and vermin) fence
    Diana Chase and Valerie Krantz
  • State emblems
    Harry C. J. Phillips
  • State hotels
    Anne Rogers
  • State Records Office
    Chris Coggin
  • Stock Exchange
    Graeme Adamson
  • Stock routes
    Nan Broad
  • Stolen generations
    Violet Bacon
  • Studies in Western Australian History
    Jean Chetkovich
  • Suburban development
    Jenny Gregory
  • Suicide
    Pauline Meemeduma and Deborah J. Robertson
  • Sunday Times
    Mathew Trinca
  • Surf lifesaving
    Ed Jaggard
  • Surfing
    Nathan Lynch
  • Surveying
    Western Australian Institution of Surveyors
  • Sustainability
    Sue Graham-Taylor
  • Swan River mania
    Ian Berryman
  • Swan Valley
    Shane Burke
  • Swimming
    David Marsh
  • Swimming baths
    Ed Jaggard
Back to top

T

  • Taxation
    Phillip Winn
  • Teacher training
    Lynne Hunt and Janina Trotman
  • Technical education
    Kaye Tully
  • Television
    Brian Shoesmith
  • Tennis
    Harry C. J. Phillips
  • Textiles, clothing and footwear
    Dorothy Erickson
  • Theatre, amateur
    Bill Dunstone
  • Theatre and drama
    Bill Dunstone
  • Theatre, directors and directing
    Bill Dunstone
  • Theatres, buildings
    David Hough
  • Theosophy
    Jill Roe
  • Timber industry
    Jenny Mills
  • Timber towns
    Rosalind Lawe Davies
  • Tin
    Garrick Moore
  • Tourism
    Jim Macbeth and John Selwood
  • Town planning
    Brian J. Shaw
  • Trade unions
    David Plowman
  • Trades and Labor Council
    Tony Cooke and Bobbie Oliver
  • Trams
    Brian Pope
  • Trans Australia Railway
    Joseph Christensen
  • Transport
    Leigh Edmonds
  • Transport, freight
    Joseph Christensen
  • Trotting
    Jennie Carter
  • Tuberculosis
    Criena Jean Fitzgerald
  • Typhoid epidemics
    Vera Whittingtonand Jenny Gregory
Back to top

U

  • Ugly Men’s Association
    Rita Farrell
  • Unemployment
    Brian Mills
  • Uniting church
    John H. Smith
  • University of Notre Dame Australia
    Peter Tannock
  • University of Western Australia
    Brian de Garis
  • USA, relations with
    Anthony J. Barker
Back to top

V

  • Vegetation
    J. S. Beard
  • Venereal disease
    Sue Graham-Taylor and Morris M. Gollow
  • Vietnam War
    Charlie Fox
  • Vlamingh's journey
    Phillip E. Playford
  • Volunteers
    Sallie Davies
  • VP Day
    Lyall Hunt
Back to top

W

  • WA Academy of Performing Arts
    Helena Grehan
  • WA Inc.
    Allan Peachment
  • Waakarl
    Len Collard
  • War memorials
    Oline Richards
  • Waroona
    Fiona Bush
  • Wartime propaganda
    Ron Davidson
  • Water management
    J. M. Powell
  • Water police
    Michelle McKeough
  • Water polo
    Pamela Neesham
  • Weebo stones incident
    Craig Muller
  • Weld Club
    Paul de Serville
  • Welfare
    Penelope Hetherington
  • Welsh
    Michele Langfield
  • Wesfarmers
    Michael Crouch
  • West Australian
    Geoffrey Bolton
  • West Australian Symphony Orchestra
    Marcia Harrison
  • Westerly
    Dennis Haskell
  • Western Australian Club
    Shreemen Prabhakaran
  • Western Australian Institute of Sport
    Wally Foreman
  • Western Australian Museum
    Ian Crawford
  • Western Mail
    Ffion Murphy
  • Westralian Worker
    Ron Davidson
  • Wetlands
    Christine Semeniuk and Vic Semeniuk
  • Whaling
    Heather Jaeckel
  • Wheat
    Norman Halse
  • Wheatbelt
    Harry C. J. Phillips
  • Wheatbelt, heritage
    Irene Sauman
  • Wholesaling
    Kristy Bizzaca
  • Wiluna
    Narelle Thorne
  • Wine
    Peter Forrestal
  • Woman's Christian Temperance Union
    Dianne Davidson
  • Women and political representation
    Judyth Watson
  • Women on farms
    Barbara York Main
  • Women, ordination of
    John Tonkin
  • Women police
    Peter Conole
  • Women, world wars
    Jenny Gregory
  • Women's Electoral Lobby
    Gail Radford and Marian Sawyer
  • Women's health organisations
    Lynne Hunt
  • Women's Land Army
    Robert Mitchell
  • Women's refuges
    Suellen Murray
  • Women's Service Guild
    Dianne Davidson
  • Wool
    Christopher Fyfe
  • Work, paid
    Charlie Fox
  • Workers
    Lenore Layman
  • Workers' Art Guild
    Dylan Hyde
  • Workers compensation
    Robert Guthrie
  • Workplace associations
    Sally Cawley
  • World Water-Speed Record
    Virginia Rowland
  • Writers' centres and organisations
    Julia Lawrinson
  • Writers’ festivals
    Trish Kotai-Ewers
  • Wyndham
    Cathie Clement
Back to top

Y

  • Yachting
    Ken Tregonning
  • Yirra Yaakin
    Sam Cook
  • Young Australia League
    Ron Davidson
  • Young Men's Christian Association
    Jan Gothard
  • Young Women's Christian Association
    Jan Gothard
  • Youth culture
    Jon Stratton
  • Youth movements
    Brian V. Hill
  • Youth theatre
    Bill Dunstone
Back to top

Z

  • Zoological gardens
    Natalie Lloyd
  • Zoology
    Brenton Knott
Back to top

Appendices

Appendix No. 1
Governors of Western Australia from 1828, Bianca Piestrzeniewicz
Appendix No. 2
Premiers of Western Australia from 1890, Bianca Piestrzeniewicz
Appendix No. 3
Victoria Cross Winners, Western Australia, Neville Green
Appendix No. 4
Western Australia Citizen of the Year Awards, Anna Kesson
Appendix No. 5
Royal visits to Western Australia, Jenny Gregory
Appendix No. 6
Convict ships to Western Australia, Sandra Potter
Appendix No. 7
Select Historical List of Songs about Western Australia, Allison Fyfe
Appendix No. 8
Sandover Medallists, Keryn Clark and Bianca Piestrzeniewicz
Appendix No. 9
Western Australian Olympic Medallists, Anna Kesson
Appendix No. 10
Western Australian Paralympic Medallists, Jan Gothard
Appendix No. 11
Select Guide to Royal Commissions in Western Australia, Niamh Corbett